IFK Ystad har fått en drömstart i Allsvenskan: ”Totalt ointressant”

IFK Ystad ligger tvåa i Allsvenskan efter fem spelade matcher. Även om många supportrar är imponerade vill inte tränare Kenneth Andersson tala om någon succé. "Med tanke på lagen vi mött än så länge är inte tabellen så jävla intressant" säger han.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.18:25, 6 november, 2017

IFK Ystad har fått en drömstart i Allsvenskan: ”Totalt ointressant”
Kenneth Andersson vill inte dra för stora växlar av IFK Ystads fina säsongsstart. Foto: Petter Arvidson / Bildbyrån

I våras åkte IFK Ystad ur Handbollsligan och fick börja om i Allsvenskan. Samtidigt tappade klubben 13 spelare. Nu har man en yngre trupp som ska utvecklas till ett topplag i serien. IFK Ystad har fått en stark start och ligger tvåa i serien efter åtta spelade matcher. Men tränare Kenneth Andersson tonar ner vikten av tabelläget.

– Ska jag vara ärlig så är inte tabellen så jävla intressant. Det handlar snarare om vilka lag man har mött. Nu går vi in i en period där vi ska möta trean, fyran och femman i tabellen. Sedan har vi en riktigt värdemätare på hur bra vi är, säger Kenneth Andersson och fortsätter.

– Som lag tycker jag att vi får ihop det bättre och bättre. Vi släpper in färre mål och har vunnit de fyra senaste matcherna. Samtidigt utvecklas individuella spelare väldigt snabbt, det är positivt.

170830 IFK Ystads Filip LŒngh under trŠningsmatchen i handboll mellan Helsingborg och IFK Ystad den 30 augusti 2017 i Helsingborg. Foto: Avdo Bilkanovic / BILDBYRN / COP115

Foto: Avdo Bilkanovic / Bildbyrån

Även om det var tufft för klubben att åka ner en division finns det fördelar. Miljön i Allsvenskan är betydligt bättre för att utveckla spelare menar Kenneth Andersson.

– Vi har ett ungt lag och i Allsvenskan har man råd att göra lite misstag. Spelarna får också mycket mer speltid. I Handbollsligan var det en annan nivå. Gjorde du fel där blev du straffad direkt. Jag tror det på ett individuellt perspektiv är bättre för spelarna att vara i Allsvenskan i år.

IFK Ystads tuffa spelschema innebär flera bortamatcher mot bland annat topplagen Hallby och Kungälv samt bottenklubben IFK Tumba innan juluppehållet. Det är först efter de matcherna som Andersson kommer att börja prata om tabelläget.

– Det är klart att om vi vinner de är matcherna har vi ett fantastiskt läge. Men förlorar vi så ser det istället väldigt illa ut. Efter de här matcherna kan vi börja prata tabelläge, men med tanke på laget som vi mött hittills så är tabellen totalt ointressant.

Innan laget ska spela tre bortamatcher ska man ta emot tabelltrean Önnereds HK i Ystad Arena på lördag.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

ystads if

Unika upplägget – åker till EM i Kroatien

Ystadsderby och handbolls-EM – så laddar Ystads IF under landslagsuppehållet.

André Eriksson

André Eriksson

Kl.15:06, 10 januari, 2018

Unika upplägget – åker till EM i Kroatien
Montage.

Efter ett elva dagars långt uppehåll är Ystads IF i gång med träningen igen. 20 dagar återstår till omstarten av Handbollsligan den 30 januari – som inleds med ett rykande hett hemmaderby mot seriesuveränen IFK Kristianstad.

För att förbereda sig så bra som möjligt inför slutspurten av serien väljer Ystads IF att åka till Split i Kroatien i fyra dagar över landslagsuppehållet.

Dit åker laget för teambuilding, fem träningspass och sedan ska laget hinna med att se två av Sveriges gruppspelsmatcher i EM, mötena mot Serbien på söndagen och Kroatien på tisdagen.

Ystads IF har även bokat in en träningsmatch mot lokalrivalen IFK Ystad tisdagen den 23 januari (tid ej klar).

När Handbollsligan sedan drar i gång igen har den nuvarande tabellsjuan målsättningen klar:

– Målsättningen är så klart att ta sig till topp fyra i serien, allt för att få hemmaplansfördel i SM-kvartsfinalerna. Det har varit målet redan innan säsongen startade. Just nu skiljer det fyra poäng mellan oss och fjärdeplacerade RIK. Det kommer att bli en tuff utmaning att försöka nå minst en fjärdeplats, men som bekant är ingenting omöjligt, skriver Ystads IF på sin hemsida.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Vänsternian byter YIF mot IFK

"Har potentialen att bli en klasspelare".

Camilla Landin

Camilla Landin

Kl.08:31, 10 januari, 2018

Vänsternian byter YIF mot IFK
Jesper Gustavsson när han var utlånad till Aranäs. Foto: Bildbyrån/AVDO BILKANOVIC

I torsdags bestämde sig Jesper Gustavsson för att lämna Ystads IF.

– Det är självklart tråkigt när det blir så här, men Jeppe känner att han inte får det utrymme han behöver för att utvecklas, sa Marcus Lindgren, sportsligt ansvarig i YIF, då.

LÄS MER: Han lämnar Ystads IF med omedelbar verkan

Men flytten blev inte lång för vänsternian. I går meddelade IFK Ystad att de blir Jesper Gustavssons nya klubb.

– Jesper Gustavsson har potentialen att bli en riktig klasspelare hos oss! Att han inte lyckades i Ystads IF är absolut inget som avskräcker oss, vi har arbetat på detta sätt tidigare och med hårt arbete och rätt förtroende är jag övertygad om at detta kommer bli bra. Jespers skytte har han ju visat upp vid många tillfällen och hos oss hoppas och tror jag även han kan växa ut till en försvarsspelare, säger IFK Ystads tränare Kenneth Andersson på lagets hemsida.

Jesper Gustavsson väntas göra debut för det nya laget på lördag mot Kungälv hemma i Ystad Arena. Kontraktet är skrivet på 1,5 år.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

TV: Kolla in stjärnans kyliga avslut

Två snabba mål inom 40 sekunder.

Camilla Landin

Camilla Landin

Kl.14:55, 15 december, 2017

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Zareba går till IFK Ystad: ”Behöver den attityden”

Oscar Zareba, tidigare Ystads IF, har nu skrivit på för IFK Ystad.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.08:58, 2 juni, 2017

KLART: Zareba går till IFK Ystad: ”Behöver den attityden”

24Ystad har tidigare skrivit att mittnian Oscar Zareba lämnar Ystads IF. Nu står det klart att han stannar inom kommunen och går till konkurrenten IFK Ystad.

– Vi kommer ha en riktigt tuff konkurrens om platserna till hösten och jag förväntar mig att det kommer ge ännu tuffare träningar.Med sin orädda spelstil och sin förmåga att alltid stoppa in näsan kommer Oscar bidra på många plan i vår unga trupp. En sån inställning smittar alltid av sig och vi kan absolut behöva den attityden i många situationer., säger IFK Ystads tränare Kenneth Andersson om värvningen till klubbens hemsida.

LÄS MER: KLART: Nu lämnar han YIF: ”Stor sorg”

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Lämnar YIF för IFK Ystad: ”Tuff mittsexa med gott hjärta”

Axel Eriksson lämnar Ystads IF för moderklubben IFK Ystad.

Gabriel Almlöf

Gabriel Almlöf

Kl.13:28, 7 april, 2017

Lämnar YIF för IFK Ystad: ”Tuff mittsexa med gott hjärta”
Foto: Bildbyrån

I onsdags skrev 24Ystad att 22-årige Axel Eriksson lämnar Ystads IF. Nu står det klart att det inte blir någon långväga flytt för mittsexan. Under fredagsmorgonen presenterades han som ny spelare i lokalkonkurrenten och moderklubben IFK Ystad.

– Axel är en tuff M6a med en go attityd och stort hjärta som vi kommer att ha stor nytta av. Att han spelat med många av våra spelare innan och kommer från IFK från början är ju såklart också ett plus. Axel är en väldigt bra kille som kommer att vara viktig för oss både på och utanför banan” säger IFK Ystads tränare Kenneth Andersson.

LÄS MER: Mittsexan lämnar YIF

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng